Intrebare

Care este tratamentul fiscal, din punct de vedere al contributiilor sociale obligatorii, aplicabil in cazul platilor compensatorii acordate in urma concedierilor colective, stabilite prin Contractul Colectiv de Munca la nivel de unitate?

    Răspuns:

Potrivit prevederilor art. 296^4 alin. (1) lit. t) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare, veniturile reprezentand plati compensatorii suportate de angajator potrivit contractului colectiv sau individual de munca se includ in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii.
Sumele reprezentand plati compensatorii(suportate de angajator, potrivit contractului colectiv de munca) acordate persoanelor care nu se mai regasesc in raporturi juridice cu angajatorul, nu se cuprind in baza de calcul a:
- contributiei pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate [art. 296^16 lit. e2) din Codul fiscal, coroborat cu pct. 22 lit. j) din Normele metodolgice de aplicare a Titlului IX^2 din Codul fiscal];
- contributiilor de asigurari pentru somaj [art. 296^16 lit. c1] din Codul fiscal, coroborat cu pct. 23 lit. l) din Normele metodolgice de aplicare a Titlului IX^2 din Codul fiscal]
-contributiei la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale [pct. 24 lit. b) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal].
In consecinta, se datoreaza:
- contributiile de asigurari sociale;
- contributiile de asigurari sociale de sanatate;

Baza legală
Legea nr 571 / 2003 articolul 296^4 alin. (1) lit. t)

Precizăm şi faptul că, în afara contribuţiilor sociale datorate, precizate mai sus, persoanei beneficiare a plăţii compensatorii i se reţine şi impozitul pe venit de 16%.